ČESKY | ENGLISH | DEUTSCH

 

Elektroimpedanční mamografie MEIK

- je to zařízení, založené na metodě elektroimpedanční tomografie. Je určený k vizualizci a diagnostice patologických změn probíhajících v tkáni mléčné žlázy a jiných oblastech lidského těla, nacházejících se především blízko k povrchu těla. Je známé, že mnohé nádory, například zhoubné nádory mléčné žlázy, mají elektrickou vodivost, t.j. schopnost vést elektrický proud, která se značně liši od elektrické vodivosti zdravé tkáně. Elektroimpedanční počítačový mamograf umožňuje vizualizovat rozdělení elektrické vodivosti biologických tkání v několika příčných řezech sledované části těla pacienta a identifikovat tak nádory na získávaných zobrazeních.


Základními výhodami elektroimpedančních metod diagnostiky je absolutní neškodnost vyšetření a vysoká informační hodnota, která je spojená se značnou korelácí elektrické vodivosti (elektrické impedance) biologických tkání s jejich fyziologickým stavem. Dalšími prednostmi je kompaktnost aparatury a jednoduchost procedury vyšetření.

Přístroj má podstatné výhody v porovnaní se systémy, které realizují dvojrozměrné mapování elektrické vodivosti. V takových systémech není zabezpečená prostorová rozlišovací schopnost do hloubky. Stav pokožky (škrábance, mateřská znaménka, podmínky zvlhčení) můžou podstatně ovlivňovat nasnímané obrázky. Systém MEIK má však zabudovaný realizační přístup, který používá řešení zpětné odezvy pro Maxwellovy rovnice v kvazistatické aproximaci. Táto metoda umožňuje rekonstruovat trojrozměrné rozdělení elektrické vodivosti (ve formě tomografických řezů v různé hloubce) a takto získat kvalitnější a detailnejší zobrazení. Používané schéma měření dělá výsledky vizualizace prakticky necitlivými vůči stavu povrchu pokožky.

V procese scanování, přístroj pomocí jedné z 256 elektrod matrice sřídavě injektuje do těla pacienta slabý střídavý elektrický proud (0,5 mA) o frekvenci 50 kHz a snímá příslušné rozdělení elektrických potenciálů na jeho povrchu. Získané údaje sa potom využívají na rekonstrukci elektroimpendanční zobrazování pomocí matematických algoritmů, realizovaných prostřednictvím počítače (PC), ke ktrému se přístroj napojuje přes USB port.

Samotné měření elektroimpendance se realizuje přiložením měřící sondy přístroje k mléčné žláze tak, aby co možná najvětší počet elektrod bol v kontaktu s pokožkou, a lehkým přitlačením sondy směrem k žebrům. Do panelu elektrod je vmontována světelná dioda, její světelná skvrna pomáhá přesně umístit střed matrice nad požadovaným úsekem těla pacienta. Na obrazovce počítače se zobrazuje dynamická mapa kontaktů, na které jsou zelenou barvou zobrazeny dobré kontakty a černou - špatné kontakty (bez kontaktu). Po ukončení měření, které trvá približně 20 sekund pro jedno měření, je signál ihned počítačově zpracován a zobrazen. Toto počítačové zpracování velmi ulehčuje lékařům stanovení diagnosy pacienta.

Zpět

 

webdesign ©2008 Inferno Media | contents PROMEDICAL Czech a.s.